I Wernisaż GRUPY DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH - To było duże wydarzenie kulturalne na terenie Dajtek!
                             

W czwartek, 29 marca 2007 roku, spotkało się nas wielu. Galeria Na Peryferiach, goszcząca w czytelni Biblioteki Miejskiej na Dajtkach, wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców osiedla i nie tylko.

Obrazy, rzeźby, fotografie, ceramika, biżuteria i hafty ciekawiły i zadziwiały: - "To was, twórców, na jednym małym osiedlu aż tylu?"

Sąsiedzi dowiadywali się, czym zajmują się ich sąsiedzi, a wszyscy mogli się przekonać, że nie samym chlebem...

 

Gości powitała kierowniczka biblioteki Pani Elżbieta Całkiewicz.
 
W imieniu artystów zapraszał Mieczysław Wojtkowski...
   
       
...a Ryszard Borkowski wprowadził w odpowiedni nastrój swoim nowym wierszem.
       
Po czym zaczęło się oglądanie eksponatów...
           
...podczas gdy artyści bacznie podpatrywali reakcje i podsłuchiwali komentarze... "Co to jest?" - Pytano przed rzeźbami Borkowskiego i fotografiami Bronakowskiego przypominającymi grafikę (poniżej).
           
Doktor Bogdan Rybak powracał do rzeźb co pewien czas i popadał przed nimi w zadumę - czyżby porozumienie poetów?
       
             
Zwracała uwagę duża rzeźba R. Borkowskiego o znamiennym podpisie: POLSKIE KOŁO FORTUNY a także inne, mniejsze niczym zmaterializowane wiersze prowokujące wyobraźnię, np. "Drzewo kariery"
             
 
           
Aleksander Wołos (w lewym dolnym rogu zdjęcia) robił wrażenie, że znalazł inspirację do swoich nowych rysunków, zwłaszcza w zaprezentowanych obrazach.
             
     
Właśnie tego dnia w Gazecie Olsztyńskiej można było zobaczyć jeden z wielu rysunków Aleksandra Wołosa. Widoczni na zdjęciu oprócz A.Wołosa, Radna Miasta Olsztyna Elżbieta Fabisiak, dr Bogdan Rybak, fotoreporter Józef Kondracki oraz uczestniczący w tej rozmowie- Kierowniczka Biblioteki Elżbieta Całkiewicz i Andrzej Kalinowski, namawiali znanego rysownika, malarza i rzeźbiarza A. Wołosa na zrobienie w naszej bibliotece wystawy swoich prac.
         
       
Dyrektor Gimnazjum nr 14 na Dajtkach, Pani Alicja Pogorzelska, zastanawiała się, jak zainteresować dzieci rękodziełem i sztuką podczas lekcyjnych zajęć. Lekarze: Skibicka, Przybyszewska, Rybak - może myśleli o tym, jak sztuka leczy dusze?
             
         
Pogodne obrazy Katarzyny Bloch (na zdjęciu powyżej), Barbary Sypniewskiej i Joanny Domskiej-Paluch oraz hafty Agnieszki Ostrowskiej niewątpliwie mogą poprawić nastrój.
         
   
Obrazy Barbary Sypniewskiej
 
Obrazy Joanny Domskiej (na pierwszym planie) i Joanny Skiby-Michalewskiej ( w głębi).
 
   
Natychmiast na kobiece humory pozytywnie podziałała biżuteria Joanny Skiby-Michalczewskiej (w tle). Na pierwszym planie Katarzyna Bloch prowadząca koło artystycznie "Dajtki-Art"
   
Ryszard Borkowski określający się jako kowal-artysta, dziennikarz i poeta wystawił także do przejrzenia i kupna najnowszy swój tom poezji „Pory / wy”. Właśnie z tego zbioru zebrani wysłuchali jeden z wierszy.
     
                                                       
Rzeźby Wojtkowskiego prowokują do zadumy nad bliskością profanum i sacrum łączących się w wyobraźni artysty w całość.
           
Fotografie Raczyńskiego i Bronakowskiego budzą tęsknotę do podróży w dalekie kraje, albo w głąb tajemnic materii a ceramika Joanny Domskej-Paluch to kruchość, która potrafi przetrwać tysiąclecia i zaświadczać o tęsknocie człowieka do pięknego kształtu.
             
                                                       
                 

Artyści z Dajtek są różni i odrębni, połączeni jedynie pasją twórczą i chęcią dzialania. To przyciąga również ludzi kultury. Widzieliśmy wśród gości radną Elżbietę Fabisiak i jej męża Andrzeja, dyr. Teatru Jaracza w Olsztynie, Krzysztofa Stachowskiego, dyr. CEiK, Dorotę Trager, ilustratorkę wierszy Borkowskiego oraz wielu innych znanych olsztyniaków. Nie zabrakło dajtkowych działaczy Towarzystwa Przyjaciół Dajtek.

Wszystkim, którzy przybyli - dziękujemy.

Tym, których zabrakło, mówimy: niech żałują.I niech nie przepuszczą następnej, mamy nadzieję, okazji.

                 
                                                       
                   
                   
                                                       
                     
Teksty: Ryszard Borkowski i Andrzej Kalinowski
                     
                                                       
                     
Opracowanie graficzne strony Andrzej Kalinowski
                     
                                                       
Fotografie: Andrzej Kalinowski